Více Zavřít
Zápas

Hokejbalová dívčí exhibice: Česká šestnáctka zdolala britskou dvacítku

1. 7. 2018 | Petr Komárek
V exhibičním zápase si to mezi sebou na přerovské půdě rozdaly dívčí reprezentační výběry Velké Británie a Česka. Ostrovanky nastoupily s věkově pestrým týmem z kategorie U20, česká strana nasadila družinu U16. Ta se na konci páté minuty první periody ujala vedení, hubený stav 1:0 platil i po 30 minutách hry. Změnil se až ke konci řádné hrací doby, kdy si Češky své vítězství pojistily. Velkou Británii zdolaly poměrem 2:0.

Utkání dvou dívčích reprezentací, z nichž jedna spadala do kategorie do 20 a druhá do 16 let, odstartovaly lépe Češky. Ovšem jejich územní převaha měla spíše platonický charakter. U britské klece se dokázaly usadit, střelba ovšem jejich kombinacím scházela. Brankářka Nicholsová tak mohla ve svém vymezeném prostoru zůstat stát v podstatě v klidu. Britky po pár minutách obraz hry srovnaly, spíše než ke střelbě ze zajímavých a pro diváky atraktivních pozic docházelo k bojům lítého rázu o balonek ve středním pásmu nebo těsně za jednou z modrých čar. Zlom nastal v závěru páté minuty, kdy se ujal lehký pokus z hokejky Martiny Landové. Ten byl zároveň poněkud kuriózní, jelikož ho česká hráčka vyslala z velmi nevýhodného úhlu z rohu hřiště. Neposedný míček ovšem doputoval přesně do mezírky mezi betony překvapené britské brankářky. Její spoluhráčky v poli se pokoušely s nepříznivým skóre něco udělat, pevnou českou obranu ale překonávaly jen velmi složitě. A když už si vypracovaly jakous takous možnost, zakročila pozorná Staňková. A jelikož úspěch neslavily ani střely z kruhů na druhé straně, vedlo po první části Česko nad Velkou Británií 1:0.

Exhibiční podoba průběhu duelu se příliš rapidně nezměnila ani ve druhém poločase, respektive v jeho úvodním partu. Češky opět začaly patrnějším náporem, větší šance z něj však nevykrystalizovaly. To na opačném konci hřiště se Staňková po nepříjemných britských dorážkách u levé tyče pěkně zapotila, míček ale za svá záda nepropustila, jelikož se k brankové konstrukci přitiskla dostatečně pečlivě. Velká Británie po tomto momentu na čas přezvala iniciativu a snažila se pálit takřka ze všech míst, z nichž to jen trochu šlo. Tato taktika jí vcelku vycházela, strážkyně české svatyně si na nedostatek práce najednou rozhodně nemohla začít stěžovat. Vykryla prostor proti střele švihem z mezikruží i při prudkých nahozeních z rohů pásma. Češky reagovaly vyrovnáním hry, přičemž se o oranžový balonek zápasilo hlavně ve střední třetině. Následně hráčky hostitelské země turnaje otestovaly bdělost Nicholsové několika střelami ze střední vzdálenosti. Po časovém posunu do druhé části prostřední periody přišlo ošemetné nahození z pravé strany, s nímž měla Staňková chvíli potíže a až poté ho jakž takž zvládla zkrotit. Skóre se každopádně i přes několik další zajímavých situací ve druhé třetině neměnilo.

Do třetí patnáctiminutovky si Velká Británie přenesla něco přes minutu a půl přesilové hry. V ní český tým na nějakou dobu uzamkla před jeho brankou, vyrovnat se jí ale přesto nepodařilo. Češky své oslabení ubránily. To samé se pak povedlo i Ostrovankám při české početní výhodě. Hra nabrala strhující tempo, branka už ale padla pouze jedna. V 44. minutě přidala pojistku na vítězství českého týmu Karolína Šprtová, která dorazila míček do sítě po střele Adély Stoklasové. Češky tak v exhibici triumfovaly 2:0.