Menu Zavřít
Více Zavřít
Rozhovory

Nemám na nervozitu čas, říká před startem Světového poháru kouč Davídek

21. 6. 2019 | Anna Kuželová
Čtyři dny po skončení Mistrovství světa seniorských reprezentací se do akce vrhnou ty juniorské. Na Světovém poháru v České Třebové a Litomyšli se představí premiérově Juniorky U18 v čele s Martinem Davídkem. Pro toho se jedná také o první velkou akci, už nyní však čerpá zkušenosti od Karla Manharta a Michala Broulíka, s nimiž ho můžeme vidět na lavičce ženské reprezentace. Seniorky zlato obhájit už nemůžou, a tak se o zisk nejcennějšího kovu pokusí alespoň jejich mladší kolegyně.
 

Jak těžce se vám dávala dohromady konečná nominace? Řekla si o nominaci některá z hráček na poslední chvíli?

Sestava se dávala dohromady postupně. Některá děvčata se v zimě účastnila kempů žen, další jsme viděli na přípravných turnajích a celkem jasně se začala profilovat patnáctka hráček.

Několik hráček z nominace je nyní na mistrovství světa žen v Košicích. Dá se tedy očekávat, že na těchto hráčkách bude stát celý tým?

Od začátku přípravy jsme věděli, že minimálně pět hráček z družstva žen bude k dispozici, a když vidím jejich přístup k přípravě, kondici a umu, ano, bude to stát na nich. Vhodně je doplníme a namixujeme tak, abychom vytvořili konkurenceschopný tým.

V týmu je spousta hráček, které naopak nemají s velkou akcí zkušenosti. Očekává se u nich velká nervozita?

Myslím, že nervozita bude, ale s prvním utkáním snad opadne. Věřím, že zkušené hráčky ze Světového poháru U20 a mistrovství světa žen pomohou i v této situaci.

Světový šampionát se koná opět v České republice. Bude to podle vašeho názoru pro hráčky spíše dobré nebo naopak svazující?

To, že je akce v České republice, beru jako pozitivní. Děvčata budou mít podporu hlediště, přijedou kamarádi, rodina. Budou se moct ukázat.

Nedávno jste odehráli dvě přípravná utkání se Slovenkami, oba zápasy jste prohráli, co bylo hlavním problémem?

Utkání byla potřebná. Odkryla naše slabá místa, ale o těch tady nechci mluvit. Byla to první ostrá mezistátní utkání hraná 3 x 15 minut. I přes vysoké porážky holky měly dobrý pocit z toho, že nechaly na hřišti srdíčko. Mají individuální plány a mohly na sobě přes měsíc pracovat.

Před startem Světového poháru vás čeká ještě trénink, co potřebujete dopilovat?

Trénink bude na sehrání formací, zkusíme si přesilové hry, založení útoku a báčko. Spíše trénink na pohodu po cestě.

Světového poháru se zúčastní pouze tři týmy, nejste z toho trochu zklamaný?

Neděláme si z toho hlavu. Co nemohu ovlivnit, neřeším. Beru Světový pohár jako přípravu ve dvouletém cyklu na světový pohár U20!

Čeká vás premiéra u reprezentačního týmu juniorek, začínáte pociťovat nervozitu? Mohli jsme vás zahlédnout na MS žen, čerpáte od trenéra Karla Manharta nějaké zkušenosti?

Nemám na nervozitu čas. Teď žiji mistrovstvím světa žen a skvělou partou holek a realizačního týmu. V pondělí, až odezní smutek, že to skončilo, přepnu na náš tým juniorek. Ba ne, už tady se s děvčaty bavíme o poháru, řeším organizační věci typu omluvenek do školy, časy jídel a přejezdů. To, že jsem dostal od Karla (Karel Manhart pozn. red.) příležitost být na MS žen, si moc vážím. Je toho hodně, co okoukat. Člověk se pořád učí. Jak funguje družstvo dospělých. Příprava na utkání, regenerace, dostal jsem pokyny, co sledovat na hře soupeřek i našich hráček. Pak o tom ve třech i s Michalem Broulíkem debatujeme.

Jaké jsou vaše cíle pro Světový pohár?

Cíle? Několik pohledů. Chceme zapracovat děvčata do režimu reprezentantek, aby jim mezinárodní zkušenosti zachutnaly a makaly na sobě. Aby načerpaly zkušenosti. Sportovní cíl neumím moc pojmenovat, ale zlato by bylo pro holky velkou motivací.